Header Ad
Domov Správy VIDEO: Kúpalisko Ryba je opäť v rukách mesta, akvapark však zatiaľ nečakajte

VIDEO: Kúpalisko Ryba je opäť v rukách mesta, akvapark však zatiaľ nečakajte

29

Kúpalisko Ryba na Aničke sa chystá na novú letnú sezónu. Po 23 rokoch prešlo zariadenie zo súkromných rúk späť do vlastníctva mesta.

Košické zastupiteľstvo totiž vlani v septembri schválilo odkúpenie areálu s rozlohou 4,06 hektára za cenu 1,85 milióna eur s DPH, ktoré má magistrát vyplatiť spoločnosti Cassoviainvest Credit v troch splátkach do roku 2027.

Premena až po voľbách

V tlačovej správe, ktorú v septembri ku kúpe majetku vydal magistrát, sľúbil primátor Košíc Jaroslav Polaček (nezávislý), že sa tento priestor premení na moderné športovo-rekreačné centrum.

„Ak sa nám podarí získať eurofondy, z krásneho priestoru v širšom centre nám vznikne unikátna rekreačná zóna plná rôznych atrakcií pre všetky vekové skupiny, ktorú chceme neustále zveľaďovať. Je to nádherný priestor s biotopmi a lužnými lesmi. Chceme tam rozširovať športoviská, možnosti oddychu, kultúrneho vyžitia a vrátiť lesk aj reštaurácii Ryba,“ skonštatoval.

Odhadol, že prvé stavebné povolenia na rozvojové plány by mohlo mesto získať v roku 2027, teda po jesenných komunálnych voľbách.

Rybu už pripravujú

Magistrát aktuálne informoval, že prípravy na kúpalisku Ryba na nadchádzajúcu sezónu sú už v plnom prúde.

„Začiatkom júna sa začínajú napúšťať bazény. Bola vykonaná nevyhnutná revízia a oprava bazénovej techniky na náklady prevádzkovateľa, predpokladaný dátum otvorenia je 19. júna 2026 za predpokladu priaznivého počasia,“ reagovalo vedenie Košíc.

Ryba nezdražie

Magistrát ubezpečil, že ceny vstupného zostanú v tomto roku na rovnakej úrovni ako vlani.

To by znamenalo, že dospelý človek zaplatí za celodenný vstup 8 eur, dieťa od 6 rokov 7 eur, rovnaká cena platí aj pre dôchodcov. Zadarmo sa na toto kúpalisko dostanú iba deti do 3 rokov.

To, či mesto zabezpečí na Rybe teplejšiu vodu, ako tomu bolo počas prevádzky súkromníka, sme sa od magistrátu nedozvedeli.

Prvá otvorí „Rumanova“

Dlhšiu dobu pripravuje svoje kúpaliská Rumanova a Červená hviezda mestská spoločnosť Tepelné hospodárstvo (TEHO).

„Na kúpalisku Rumanová sú už napustené bazény a začína sa s úpravou vody, ktorej vzorky ešte pred spustením musí skontrolovať regionálny úrad verejného zdravotníctva,“ uviedol magistrát.

Okrem bazénov sa podarilo nachystať aj zázemie, rozvody a technológie na úpravu vody, ošetril sa aj trávnik. TEHO avizuje, že dokončuje ešte čistenie spevnených plôch a upravuje zeleň.

„Predpokladaný termín otvorenia kúpaliska na Rumanovej je v závislosti od poveternostných podmienok v sobotu 13. júna,“ doplnilo mesto.

Na „čéhačko“ až koncom júna

Ako posledné otvorí svoje brány pre návštevníkov „čéhačko“.

„Predpokladaný termín otvorenia tohto kúpaliska je v závislosti od poveternostných podmienok v sobotu 27. júna.“

Bazénové telesá sú už aktuálne vyčistené a TEHO začína s prípravou technológie na úpravu vody. Zároveň sa uskutočňujú všetky nevyhnutné stavebné opravy, pripravuje zázemie, upravujú trávniky a zeleň.

Mesto necháva vo volebnom roku ceny pre verejnosť totožné s vlaňajškom aj na Červenej hviezde a rovnako aj na Rumanovej.

Prepojenie zariadení

Magistrát pripomenul, že v súčasnosti sa dokončuje aj prvá etapa prepojenia kúpaliska Červená hviezda s Národným olympijským centrom plaveckých športov (NOCKE). Okrem prepojovacieho traktu sa pracuje v tejto fáze aj na úprave terénu.

„Koridor budú môcť využívať návštevníci NOCKE a vodnopólového bazéna na ‚čéhačku‘, aby doň mohli pohodlne prechádzať suchou nohou po tom, čo sa v NOCKE prezlečú a využijú tam aj ďalšie ponúkané služby,“ vysvetlilo zámer mesto.

Na jeseň plánuje mesto v rámci druhej etapy začať s výstavbou parkoviska s celkovou kapacitou 108 parkovacích miest.

„TEHO sa plánuje zapojiť do grantovej schémy na podporu cestovného ruchu a príslušnej infraštruktúry, ktorú vyhlásil Fond na podporu cestovného ruchu s termínom uzávierky projektov do konca júna 2026. Výstavba parkoviska je súčasťou projektu úpravy vonkajšieho areálu NOCKE a jeho prepojenia do funkčného celku s kúpaliskom Červená hviezda,“ uzavrel magistrát.

text. Michal Lendel

foto a video: Mário Medzihradský

Zdroj: nasekosice.sk