Header Ad
Domov Správy Košice získali úver a grant na modernizáciu infraštruktúry

Košice získali úver a grant na modernizáciu infraštruktúry

2

Mesto Košice získalo od Európskej investičnej banky (EIB) úver vo výške 20 miliónov eur na podporu udržateľného mestského rozvoja. Okrem toho získalo aj grant Európskej únie vo výške 4,3 milióna eur z Úverového nástroja pre verejný sektor, ktorý je súčasťou Mechanizmu spravodlivej transformácie. Tento mechanizmus pomáha regiónom prejsť na ekologickejšie hospodárstvo. Informoval o tom košický magistrát pri podpise zmluvy o úvere.

Prostriedky umožnia mestu urýchliť realizáciu investícií v hodnote takmer 34 miliónov eur a spojiť ich do programu modernizácie mestskej infraštruktúry. Projekty zahŕňajú modernizáciu základných škôl, rekonštrukcie budov polikliniky a zoologickej záhrady, ako aj budovy pre zamestnancov Správy mestskej zelene. Plánuje sa aj rekonštrukcia podchodu, výstavba cyklotrasy a modernizácia kompostárne.

Primátor Jaroslav Polaček uviedol, že Košice sú prvé mesto na Slovensku, ktoré získalo aj grant v hodnote viac ako štyri milióny eur. Program sa zameriava na zlepšenie verejných služieb, úsporu energie a zlepšenie mestského prostredia. Približne 85 percent investície podporuje klimatické opatrenia, ktoré prispejú k zníženiu emisií uhlíka.

Viceprezident EIB Marek Mora zdôraznil, že kombinácia financovania EIB a grantovej podpory EÚ podporuje zelenú transformáciu na východnom Slovensku. Mestské zastupiteľstvo prijatie úveru schválilo vlani v novembri, jeho splatnosť je 21 rokov. Poslanci schválili aj úver pre Dopravný podnik mesta Košice na energetické úspory a obnovu vozidiel. Generálny riaditeľ DPMK Roman Danko uviedol, že rokovania o úvere sú v pokročilej fáze.

Zdroj: nasekosice.sk